134828-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Evenemang
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Eventbyrå - Region Sörmland
Referensnummer: IN-IN23-0078
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79952000 Evenemang
II.1.4.
Kort beskrivning
Köparen avser att teckna avtal med en (1) Leverantör.
Denna upphandling avser eventuppdrag för Region Sörmland.
Leverantören ska kunna projektleda, planera, förbereda och utföra större och mindre relationsskapande event från idé till genomförande, men även kunna ta sig an delar av ett uppdrag såsom att vara rådgivare eller enbart tillhandahålla och rigga ljud, ljus och scen.
Det totala värdet av efterfrågade tjänsterunder aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 2,5 MSEK.
Uppgifterna är en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärdet i ramavtalet är 3,5 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Region Sörmland, Org.nr. 232100-0032
I upphandlingsdokumenten kallade Köpare.
Anbudsgivare benämns i upphandlingsdokumenten som Leverantör.
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal avseende köp av tjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Benämns vidare som Avtal. Köparen avser att teckna avtal med en (1) Leverantör.
Denna upphandling avser eventuppdrag för Region Sörmland. Uppdraget innefattar till exempel att bidra med kreativa event som hjälper beställaren att nå uppsatta mål.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsformen medger inte förhandling.
Volymuppgifter
Takvärde