134910-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funktionsentreprenad byggavfallshantering Huddinge Sjukhus
Referensnummer: LOC 1803-0727
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge sjukhusområde har en yta av cirka 411 700 m2 BTA. På området, utomhus i nära anslutning till byggnader, finns fyra (4) stycken sorteringsplatser för byggavfall. Vid dessa sorteringsplatser ska B:s byggentreprenörer (SE) sortera sitt byggavfall i lämpliga behållare/ containrar. På sjukhusområdets utkant finns även en inhägnad central omlastnings med plats för uppställning av större containers (längd 6 meter).
Åtagandet avser att ombesörja byggavfallshanteringen på sjukhusområdet med avseende på information till byggentreprenörer, avfallsinsamling, sorteringskontroll, interntransporter, omlastning, eftersortering, borttransport, behandling av uppkommit byggavfall samt återrapportering till Locum AB gällande avfallsmängder, transporter, avvikelser och övrigt som har betydelse för entreprenaden. Åtagandet innefattar ett totalansvar för Leverantören att vidmakthålla samtliga ovanstående funktioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 45232470 Avfallsdepå, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen