Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gymnasiekurser på distans
Referensnummer: RS 2018/648
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende nationella gymnasiekurser med distansundervisning. Kurserna ska följa de av Skolverket fastställda nationella kursplanerna. Utbildningen ska bedrivas i enlighet med de krav i nationella styrdokument för vuxenutbildning. Behovet av flexibilitet vad gäller kursval och starttider är stort. Leverantören ska erbjuda kontinuerliga starter under året.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80000000 Undervisning och utbildning, 80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen