134980-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
3D-printtekniker Campus
Referensnummer: KS.2023.127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Campus Värnamo bedriver utbildningar på högskole- eller yrkeshögskolenivå. Alla utbildningar bygger på efterfrågan och i nära samverkan mellan näringsliv, akademi och offentlig sektor. Jönköping University, Tekniska Högskolan, är utbildningens huvudman, har i nära samarbete med företagen i branschen tagit fram utbildningens innehåll så att den direkt svarar mot marknadens kompetensbehov.
3D-printtekniker är en distansutbildning med några fysiska träffar i Värnamo under utbildningens gång.
Att studera på distans ger studenterna mer flexibilitet. Den möjliggör också för dig som utbildare stora möjligheter och mindre restid, samtidigt som det ställer krav på stort ansvar på båda parter.
- Kvalitet
Campus Värnamo strävar efter hög professionalitet i både bemötande och innehåll. Det är därmed viktigt att utbildningarna håller hög kvalitet och möter behoven från arbetsmarknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grundkurs för 3D-printing och additiv tillverkning, 50 YHP
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildning
3D-print-1-tillverkning i polymera materail, 25 YHP och Lärande i arbete 1, 25 YHP
Del nr: 2
Material och miljö, 25 YHP och Anpassning och konstruktion, 25 YHP
Del nr: 3
3D-print 2 - prototyp- och serietillverkning, 25 YHP och Lärande i arbete 2, 25 YHP
Del nr: 4
3D-print 3 - metall, 25 YHP och Optimering och konstruktion, 25 YHP
Del nr: 5
Lärande i arbete 3, 25 YHP och 3D-print 4 - utveckling och fördjupning, 50 YHP
Del nr: 6
Lärande i arbete 4, 25 YHP och Examensarbete, 25 YHP
Del nr: 7