135018-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vallentuna: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och bemanning Stockby Returpark
Referensnummer: UH2020-13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift och bemanning av SÖRABs anläggning Stockby Returpark på Lidingö. I arbetet så är det entreprenörens personal som möter SÖRABs kunder och bistår med information och sorteringsinstruktioner, som håller anläggning i städat skick och som ansvarar för att rätt avfallsfraktion hamnar i rätt behållare vid sortering, för att minimera SÖRABs kostnader för transport och eftersortering.
På Stockby returpark fokuseras det på återbruk och boende i SÖRAB´s ägarkommuner kan här utan kostnad lämna användbara prylar och textilier till återbruk samt grovavfall, el-avfall, farliga avfall och mindre mängder trädgårdsavfall till återvinning. Verksamheter som lämnar avfall debiteras enligt gällande prislista.
Anbudsgivaren måste före anbudslämnande ha besökt Stockby returpark, tagit del av hur den ser ut och fått information om hur verksamheten bedrivs. Notera att besöket måste bokas hos SÖRABs kontaktperson senast 26 mars, se mer information i upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser drift och bemanning av SÖRABs anläggning Stockby returpark på Lidingö. I arbetet så är det entreprenörens personal som möter SÖRAB´s kunder och bistår med information och sorteringsinstruktioner, som håller anläggning i städat skick och som ansvarar för att rätt avfallsfraktion hamnar i rätt behållare vid sortering, för att minimera SÖRAB´s kostnader för transport och eftersortering.
På Stockby Returpark fokuseras det på återbruk och boende i SÖRAB´s ägarkommuner kan här utan kostnad lämna användbara prylar och textilier till återbruk samt grovavfall, el-avfall, farliga avfall och mindre mängder trädgårdsavfall till återvinning. Verksamheter som lämnar avfall debiteras enligt gällande prislista.
Anbudsgivaren måste före anbudslämnande ha besökt Stockby returpark, tagit del av hur den ser ut och fått information om hur verksamheten bedrivs. Notera att besöket måste bokas hos SÖRAB´s kontaktperson senast 26 mars, se mer information i upphandlingsdokument.