135034-2026 - Planering
Sverige – Kollektivtrafik på väg – Upphandling av busstrafik i Norra Sörmland
Förhandsmeddelande om kollektivtrafik
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av busstrafik i Norra Sörmland
BeskrivningDetta är ett förhandsmeddelande om kommande upphandling. Region Sörmland har för avsikt att upphandla busstrafik för Norra Sörmland med trafikstart december 2030. Upphandling kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av Region Sörmland. Den trafik som kan komma att omfattas av upphandlingen är landsbygds- och stadstrafik med viss trafik i kringliggande kommuner/län. Trafiken omfattar idag cirka 70 fordon.
Typ av förfarandeKonkurrensutsatt anbudsförfarande (artikel 5.3 i förordning 1370/2007)
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001