135073-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Sanering av anläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Saneringsarbeten
Referensnummer: 18/00057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90920000 Sanering av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar saneringsarbeten avseende planerat- och avhjälpande underhåll samt akuta åtgärder på Beställarens fastighetsbestånd.
Saneringsarbetena kan exempelvis avse skadesanering, mögelsanering, brandsanering, luktsanering, klottersanering, sanering efter vattenskador, avfuktning, sanering av asbest och/eller sanering av PCB.
Saneringsarbetena kan även komma att innefatta rivningsarbeten i samband med sanering samt mindre återställningsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90650000 Avlägsnande av asbest, 90900000 Städning och renhållning, 90921000 Desinficering och utrotning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen