Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalisering av arkivmaterial
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79995100 Arkiveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar digitalisering av arkivmaterial - skanning, indexering och mediakonvertering.. Upphandlande myndighet är Stockholms stadsarkiv men upphandlingen omfattar även ett tjugotal andra förvaltningar och bolag i Stockholms stad. Det avtal som sluts blir ett ramavtal med Stockholms stadsarkiv som slutande avtalspart och ansvarig administratör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72252000 Dataarkivering, 72300000 Datatjänster, 72320000 Databastjänster, 79560000 Arkivering, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79999100 Skanning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen