Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Täby Park Gång- och cykeltunnel under Bergtorpsvägen
Referensnummer: SBN 2020/309
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun ska anlägga en gång- och cykeltunnel under Bergtorpsvägen med syfte att förbättra tillgängligheten i området kring Täby nya simhall som är under uppförande. Upphandlingen omfattar en utförandeentreprenad och med konstruktionsansvar för bro. Entreprenaden innefattar byggnation av en GC-tunnel under Bergtorpsvägen med tillhörande anordningar. Se kontraktshandlingar för detaljerade beskrivningar.
Observera att på grund av nytt beslut under projekteringen utförs enbart tunneln under Bergtorpsvägen och det framgår av förfrågningsunderlaget vilka delar som är skrafferade och inte längre ingår i entreprenaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 65 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen