135150-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal säkerhetsbesiktning av lekutrustning.
Referensnummer: Dnr: 2016-00082
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för säkerhetsbesiktning av lekredskap, fallunderlag och inhägnader på samtliga förskolor och skolor. Säkerhetsbesiktningarna ska ske enligt SS-EN 1176 och 1177.
B har för avsikt att teckna ramavtal med 2 st. parter inom denna konsultkategori enligt nedan:
— Uppdrag nr 1: skolor och förskolor belägna i södra Stockholm, område 1-3;
— Uppdrag nr 2: skolor och förskolor belägna i norra Stockholm, område 4-6.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen