135265-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Uthyrning av möblerade korttidsinkvarteringar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bostadshotell
Referensnummer: C 2017-1356
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55250000 Uthyrning av möblerade korttidsinkvarteringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Internationalisering är ett prioriterat område inom Chalmers tekniska högskola AB och Göteborgs universitet, vilket inkluderar utbyte av studenter, lärare, forskare och administrativ personal.
Inresande gästforskare och internationell personal ges idag möjligheten att få hyra bostad. Lärosätena förfogar över egna gästbostäder, men efterfrågan av boende överstiger tillgången och lärosätena behöver kunna nyttja externa bostadshotell.
Upphandlingen avser hyra av lägenheter och rum belägna inom Göteborgsområdet under olika långa tidsperioder. Allt från enkla rum, till lägenheter för hela familjer.
Upphandlingen är uppdelad i två områden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55110000 Hotellinkvartering, 70210000 Uthyrning eller leasing av bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Offererade lägenheter/rum ska finnas på adresser inom 15 minuters gångavstånd eller avstånd med kollektivtrafik till minst en av följande adresser:
Handelshögskolan, Vasagatan 1.
Sahlgrenska akademin, Medicinaregatan.
Humanistiska fakulteten, Renströmsgatan 6.
Campus Johanneberg, Gibraltargatan.
Område 2
Del nr: 2
70210000 Uthyrning eller leasing av bostäder
Offererade lägenheter/rum ska finnas på adresser inom 45 minuters gångavstånd eller avstånd med kollektivtrafik till minst en av följande adresser: