13528-2019 - ResultatSverige-Visby: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggarbeten
Referensnummer: 2018:0914
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser löpande, normalt förekommande byggarbeten av olika slag. Utförs inomhus i lägenheter med kvarboende hyresgäster, lokaler samt utomhus.
Upphandlingen är indelad i 7 avtalsområden. Anbudsgivare kan lämna anbud i ett eller flera avtalsområden.
1 – Allmänna byggarbeten Visby
2 – Allmänna byggarbeten norra Gotland
3 – Allmänna byggarbeten södra Gotland
4 – Renovering och byte av kök
5 – Dörr- och fönsterunderhållsarbeten
6 – Putsnings- och betongarbeten
7 – Undertaksarbeten
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen