135294-2022 - ÄndringSverige-Umeå: Skogsbruk och skogsavverkning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltning av Umeå kommuns skogar
Referensnummer: 21242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03400000 Skogsbruk och skogsavverkning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar förvaltning av ca 6400 ha produktiv skogsmark fördelad på två brukningsnivåer, tätortsnära skog och produktionsskog. Den tätortsnära skogen uppgår till ca 1000 ha och är till stor del utnyttjad av det rörliga friluftslivet med elljusspår, rid- och strövstigar och andra anläggningar, vilket kräver särskild hänsyn och skötsel. Uppdraget omfattar även naturvårdsinriktade skötselåtgärder såsom röjning, gallring, plockhuggning samt friställning av träd inom ca 1000 ha av kommunens bebyggelsenära skogar. En stor del av arbetet inom den bebyggelsenära marken kommer att ske med manuellt arbete. Uppdraget omfattar sammantaget cirka 7400 ha.