135315-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tjänster avseende fast egendom
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PostNord söker ny lokal i Västerort
Referensnummer: 19/033
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
PostNord söker en ny lokal för etablering av brev- och paketverksamhet i Västerort, Stockholm. Det är ett mervärde om lokalen finns i Bromma, men vi tar även emot förslag på lokaler i Vällingby, Spånga, Lunda, Hässelby och Sundbyberg.
Observera att detta endast utgör en förhandsannons för att kartlägga intresset och vilka lokaler som finns tillgängliga. Vi tar del av alla möjliga förslag på lokaler som kan tillmötesgå behovet och utesluter inte nybyggnation (efter en eventuell upphandling enligt LUF). Men eftersom inflyttning beräknas ske i maj 2020 så önskar PostNord förslag på befintliga lokaler som kräver mindre hyresgästanpassningar.
Vi uppmanar hyresvärdar att ta kontakt med PostNord snarast möjligt och senast den 5 april 2019 med eventuella tips på tillgängliga lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom, 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder, 70320000 Uthyrning eller försäljning av mark, 70321000 Uthyrning av mark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lokalen ska vara utformad så att produktionsytor för brevsortering och pakethantering finns i direkt anslutning till angöringsplatser för utdelningsfordon och lastbilar för in- och utlastning. Den nya lokalen ska även innehålla administrativa ytor och personalutrymmen. Möjlighet för kund att hämta och lämna försändelser direkt vid lokalen ska finnas. Uppställningsplatser för fordon ska finnas på körgården innanför stängsel. Körgården är av stor betydelse för att verksamheten ska fungera effektivt - utrymme för trafikrörelser liksom funktioner för infart, angöringsplatser och uppställningsplatser för bilarna ska säkerställas. Tung- (12- 25 m lastbilsekipage) och lätt trafik (skåpbilar och elfordon) skall separeras på körgård.