Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll av dokument- och ärendehanteringssystemet Platina.
Referensnummer: 2017 KS0176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Hylte kommun har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och den frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att förlänga underhållsavtal med Formpipe Software AB avseende underhåll av dokument- och ärendehanteringssystemet Platina.
Hylte kommun innehar en i tiden obegränsad nyttjanderättlicens till Platina. Äganderätten till den programvara som Platina baseras på tillkomme Formpipe Software AB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen