135359-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Eldhandvapen – Tävlingsvapen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTävlingsvapen
BeskrivningFMV avser till Försvarsmakten upphandla leveransavtal gällande tävlingsvapen. Sådana vapen används av Försvarsmakten för att tävla och konkurrera i diverse internationella mästerskap. Initialt omfattar leveransavtalet 285 st tävlingsvapen av blandad sort. Som en del av avtalet ingår också option på att vid ett eller flera tillfällen köpa ytterligare vapen samt option på reservdelar av vardera vapen.
Intern identifierare24FMVU236
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35321100 Eldhandvapen
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareTävlingsvapen