135390-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Transporter (utom avfallstransport)
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter av lotter respektive paket och pall.
Referensnummer: 2016-0018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Spel har ett mycket omfattande behov av transporttjänster. Logistiken har en avgörande betydelse och är oerhört affärskritisk.
Denna upphandling omfattar 2 anbudsområden:
Anbudsområde 1: Rikstäckande transporter av lotter till Svenska Spels ca 5 300 ombud,
Anbudsområde 2: Rikstäckande transporter av paket och pall för Svenska Spelkoncernen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Framgår ur upphandlingsunderlaget.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Samma som ovan
Del nr: Framgår ur upphandlingsunderlaget
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60161000 Pakettransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen