135413-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbyte av 0,4-12 kV kabelnät i centrala och södra Stockholm.
Referensnummer: UH-2017-35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekten avser att byta ut 0,4-12 kV kablar i centrala och södra Stockholm. Uppdragen utförs som en utförandeentreprenad medan nätstationerna på Reimersholme (Tilldelning 1) utföras som en totalentreprenad.
Obs: För denna upphandling kommer 4 st. tilldelningsbeslut att fattas enligt nedan:
Tilldelning 1: Reimersholme,
Tilldelning 2: Övre Östermalm,
Tilldelning 3: Perstorpsvägen,
Tilldelning 4: Kata Dalströms gata.
Obs: Sammanställningen ovan för tilldelning 1-4 avser uppskattade mängder och längder.
Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett eller flera anbudsobjekt.
FFU kommer skickas till kvalificerade leverantörer via e-avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Enligt beskrivning i annonsen.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tilldelning 1: Reimersholme
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43210000 Schaktmaskiner, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45221230 Schakt, 65310000 Eldistribution, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 45112000 Grävning och schaktning, 45111300 Demonteringsarbeten, 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tilldelning 1: Reimersholme:
Projektet avser att byta ut ca 1,2 km 11 kV kabel och 3,8 km 0,4 kV kabel samt ombyggnad av 2 nätstationer, total schaktsträcka ca 1,4 km.
Beställaren tillhandahåller tillfälliga nätstationer under entreprenadtiden.
Uppdraget ska genomföras under 2018-2019.
Tilldelning 2: Övre Östermalm:
Projektet avser att byta ut ca 0,4 km 11 kV kabel och 9,4 km 0,4 kV kabel, total schaktsträcka ca 3,6 km.
Uppdraget ska genomföras under 2018-2020.
Tilldelning 3: Perstorpsvägen:
Projektet avser att byta ut ca 12,2 km 11 kV kabel och ca 5,8 km 0,4 kV kabel, total schaktsträcka ca 3,7 km.
Uppdraget ska genomföras under 2018.
Tilldelning 4: Kata Dalströms gata:
Projektet avser att byta ut ca 1,8 km 11 kV kabel och ca 2 km 0,4 kV kabel, total schaktsträcka ca 0,9 km.
Tilldelning 2: Övre Östermalm
Del nr: 2
43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43210000 Schaktmaskiner, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45221230 Schakt, 65310000 Eldistribution, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45112000 Grävning och schaktning, 45111300 Demonteringsarbeten, 45315300 Anläggningar för elförsörjning
Tilldelning 3: Perstorpsvägen
Del nr: 3
43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43210000 Schaktmaskiner, 45111300 Demonteringsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45221230 Schakt, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 65310000 Eldistribution
Tilldelning 4: Kata Dalströms gata
Del nr: 4