See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kalkning av sjöar, våtmarker och vattendrag 2025
Beskrivning: Beskrivning av upphandlingen Upphandlingsenheten Mora, Orsa, Älvdalen genomför denna upphandling för Mora kommun (inklusive Orsa kommun), Älvdalens kommun och Leksands kommun. Upphandlingen avser kalkning av sjöar, våtmarker och vattendrag inom dessa kommuner. Kalkningen är en viktig miljöåtgärd för att motverka försurning och bevara biologisk mångfald i våra vattenmiljöer. Uppdraget omfattar bland annat: Planering och utförande av kalkning enligt lokala kalkningsplaner och Naturvårdsverkets riktlinjer.Transport och spridning av kalkmaterial med helikopter och/eller markbaserade metoder.Dokumentation och rapportering av utfört arbete, inklusive mängder, spridningsområden och eventuella avvikelser. Vi söker leverantör med erfarenhet av kalkningsuppdrag, god teknisk kapacitet och förmåga att arbeta med hög miljöhänsyn. Upphandlingen ger möjlighet att bidra till ett långsiktigt hållbart vattenlandskap i norra Dalarna. Se gärna bifogade upphandlingsdokument, däribland kravspecifikation. Välkomna att lämna ert anbud i denna upphandling!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121672:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44921210 Kalkmjöl, 60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning, 60441000 Besprutning från luften, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Två (2) st förlängningsoptioner, á max ett (1) år + max ett (1) år, som Beställaren ensidigt har möjlighet att avropa.