Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt askhanteringssystem
Referensnummer: 22/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
ENA Energi producerar el och fjärrvärme. Huvuddelen av produktionen sker i kraftverkspannan, märke Brumeister&Wein på 80 MWth som levererades 1994. Askhanteringssystemet har nått sin tekniska livslängd och behöver bytas ut.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42417200 Transportörer, 44600000 Tankar, reservoarer och behållare; värmeledningselement och centralvärmepannor, 44621221 Delar till centralvärmepannor, 45350000 Maskintekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen