2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnad Gemla förskola
Beskrivning: Objektet avser Nybyggnad av förskola i två plan samt miljö- och ekonomibyggnader. Fastigheten ligger i Gemla, Växjö kommun. Förskolan består av fyra hemvister (för totalt 160 barn), personaldel (ca 30 personal), mottagningskök, utemiljö, miljö- och ekonomibyggnader samt teknikutrymmen. Total bruttoarea ca 2000 m2 Exkl. miljörum, cykelförråd/förråd, förråd, utesov. Behandlad tomtarea förskola ca 5822 m2 Behandlad tomtyta folkparkens parkering ca 4760 m² Lekskogen ca 3000 m²
Intern identifierare: 24/30
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000