Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning
Referensnummer: UH-2022-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Dorotea kommun och Doroteahus AB avser att upphandla snöröjning. Den upphandlande myndigheten inbjuder er att lämna anbud i enlighet med tillhörande dokument och bilagor. Respektive upphandlande enhet fattar nödvändiga beslut och tecknar egna tilldelningsbeslut och avtal med antagen leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
PRIS Dorotea kommun och Doroteahus i Dorotea AB.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dorotea kommun och Doroteahus AB avser att upphandla snöröjning. Den upphandlande myndigheten inbjuder er att lämna anbud i enlighet med tillhörande dokument och bilagor. Respektive upphandlande enhet fattar nödvändiga beslut och tecknar egna tilldelningsbeslut och avtal med antagen leverantör. Uppskattat nudget är 9 000 000 sek för hela uppdraget.
Sandupptagning
Del nr: 2
Fjälltunavägen
Del nr: 3