Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering från öar utan fast landförbindelse, område 52A, 53A, 54A, 58B
Referensnummer: 2021/TEN0675
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser entreprenad för avfallshantering från öar utan fast landförbindelse i Värmdö kommuns skärgård.
Upphandlingen avser fyra entreprenader för avfallshantering från öar utan fast landförbindelse i skärgården i Värmdö kommun.
Upphandlingen avser entreprenad för avfallshantering enlig beskrivna områden då avtalet med dagens leverantör upphör att gälla 2022-09-30.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Entreprenad 52A Möja
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenad 53A Svartsö
Del nr: 2
Entreprenad 54A Runmarö
Del nr: 3
Entreprenad 58B, Gällnö
Del nr: 4