135600-2021 - ResultatSverige-Helsingborg: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drottninghög Regementsvägen Bostäder
Referensnummer: 18/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Helsingborgshem söker en totalentreprenör för rivning av delar av Grönkullagatan 1, 3, 7 samt uppförande av 198 st. hyresrätter - flerbostadshus och radhus, ett antal lokaler, bostadskomplement samt markmiljö. Detaljerade uppgifter angående entreprenadens omfattningen framgår av förfrågningsunderlaget i sin helhet
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen