135645-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnation av Bråvalla trafikplats
Referensnummer: UH-2019-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun och Nodra AB ("beställarna") genomför tillsammans en samordnad upphandling av projektet Bråvalla Trafikplats. Projektet omfattar nybyggnation av trafikplats, omläggning och nyläggning av VA-ledningar, nybyggnation av gator och cirkulationsplatser med tillhörande anläggningar. Projektet är uppdelat i två huvuddelar: HD Mark och HD VA. För respektive huvuddel (”HD”) kommer separata kontrakt tecknas med en vinnande anbudsgivare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställarna kommer att teckna separata kontrakt med den anbudsgivare som lämnat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet i upphandlingen och som uppfyller samtliga krav. En anbudsgivare måste lämna anbud på båda huvuddelarna. En och samma anbudsgivare tilldelas kontrakt för båda huvuddelarna. Se mer under kod AFB.53.
För huvuddel Mark:
Projektet omfattar ny trafikplats med nya vägar och tillhörande anläggningar. Projektet omfattar även ombyggnad av befintlig korsning till cirkulationsplats, ombyggnad av befintlig gata samt nybyggnad av gc-vägar och bullerplank. Projektet har delats upp i två delar: del 1Trafikplatsen och del 2 Fiskebyvägen.
På- och avfartsramper från och till Väg E4 kommer att överlämnas till Trafikverket i samband med att entreprenaden godkänns. För mer information om överlåtelsen se EK.811.
Ny belysningsanläggning ingår även i huvuddelen.
För huvuddel VA:
Trafikplatsen anläggs över två viktiga vattenledningar som förser stora delar av Norrköping med vatten. Vattenledningarna behöver tillsammans med en tryckspillvattenledning läggas om i nytt läge för att möjliggöra framtida underhåll. Ledningarna kommer att tryckas i skyddsrör under E4.