135677-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kinna: Överföring av TV-sändningar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Livesändning och voteringssystem
Referensnummer: 2023-120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64228100 Överföring av TV-sändningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Marks kommun har med denna annons om Frivillig förhandsinsyn gällande tecknande av kontrakt utan föregående annonsering, enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 2 och 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå/förlänga avtal med Quickchannel AB avseende livesändning och votering.
Avtalet kommer att löpa i 2 år med möjlighet till förlängning med 2+2 år.
I samband med annons om förhandsinsyn träder avtalsspärr i kraft. Denna avtalsspärr innebär att avtal inte kan tecknas förrän efter 10 dagar har gått.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen har genom tidigare genomförd upphandling efter konkurrensutsättning i enlighet med gällande upphandlingsregelverk investerat i utrustning för livesändning och voteringssystem för kommunfullmäktige. Sändning, underhåll och support av system kan därför endast tillhandahållas av Qucikchannel.