Huvudsaklig CPV-kod 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser ramavtalsupphandling för avrop i mån av behov av asfalt- och markåterställningsarbeten för Stockholm Vatten AB och Stockholm Avlopp AB och är fördelad på tre (3) delentreprenader (DE).
Samtliga kvalificerade anbudssökande bjuds in att lämna anbud. Alla de förutsättningar och krav som gäller för de efterfrågade entreprenaderna anges i förfrågningsunderlaget som skickas ut till de kvalificerade anbudssökande. Anbud kan lämnas på en eller flera delentreprenader. Samma anbudsgivare kan erhålla flera kontrakt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Asfalt- och markåterställning
Del nr: DE1: Innerstad
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112360 Återställande av mark, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45432112 Stenläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Asfalt- och markåterställning - DE1: Innerstad. Beräknad volym, ca 3,0 MSEK per år.
Del nr: DE2: Västerort
Asfalt- och markarbeten - DE2: Västerort. Beräknad volym, ca 5,0 MSEK.
Del nr: DE3: Söderort
Asfalt- och markarbeten - DE3: Söderort. Beräknad volym, ca 5,0 MSEK per år.