See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vagnar och Byggbodar, FM2023-373
Beskrivning: Försvarsmakten har behov av att köpa in vagnar och byggbodar (”manskapskärra”). Behovet av vagnar och byggbodar föreligger på ställen där behovet av lokal eller bodar saknas idag alternativt behöver ersättas eller där det är långt till annan infrastruktur. Behov av tjänster för exempelvis utbyte av reservdelar kan även förekomma på vagn och byggbod (manskapskärra). Upphandlingen avser inköp av vagnar och byggbodar (manskapskärra) för nyanskaffning och ersättning för skrotade och utdömda vagnar (telerepkärra och växelkärra) är mest påtalade för Försvarsmaktens verksamhet. För mer information om upphandlingen, se Anbudsinfordran samt övriga upphandlingdokument.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34144800 Husvagnar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91602:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34223330 Mobila släpvagnsenheter, 34223400 Släp- och påhängsvagnar av husvagnstyp, 34200000 Karosser, släp- eller påhängsvagnar