135762-2023 - PlaneringSverige-Tranemo: Insamling av avfall
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss avseende insamling och transport av hushållens förpackningar från återvinningsstationer
Referensnummer: UPH/2022:59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511300 Insamling av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna i Sjuhäradsregionen står inför en samordnad upphandling där kommunerna önskar få in synpunkter på delar av upphandlingsdokumenten innan annonsering. Presumtiva anbudslämnare ombeds därför inkomma med synpunkter och feedback.
Detta utgör inte en anbudsförfrågan och är därför inget som förpliktigar till någon upphandling eller annat åtagande. Svar på denna RFI förpliktigar inte svarslämnaren att inkomma med anbud i en kommande upphandling. Ingen ersättning utgår för deltagande i denna RFI.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Externremiss inför upphandling av insamling och transport av förpackningar, samt drift och underhåll av återvinningsstationer (ÅVS). Tranemo kommun tillsammans med Bollebygd, Herrljunga, Mark, Svenljunga och Vårgårda kommuner, samt Ulricehamns Energi AB, efterfrågar information och synpunkter inför rubricerad eventuellt kommande upphandling.