135831-2017 - ResultatSverige-Kristianstad: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel, VEGF-Hämmare 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne län.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser inköp av läkemedel, VEGF-hämmare, på rekvisition för Region Skåne samt till de övriga verksamheter med vilka regionen har avtal med om läkemedelsförsörjning. Avtal gäller även för annan juridisk person som genom avtal getts möjlighet av Region Skåne att nyttja detta avtal.
Avtalet kommer att löpa under ett (1) år med rätt för Region Skåne till förlängning i upp till tre (3) år. Beräknad avtalsstart 1.4.2017.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33600000 Läkemedel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.