135849-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Geotekniska ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Geoteknik
Referensnummer: 2023-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att teckna ramavtal för konsulttjänster inom geoteknik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte är att säkerställa Beställarens behov av konsulttjänster inom
geoteknik under avtalstiden. Till viss del kan miljötekniska konsulttjänster ingå, se
vidare under AUC.1.
Ramavtal tecknas med tre anbudsgivare, förutsatt att så många anbudsgivare
kvalificerats för utvärdering. Inkommer färre än tre kvalificerade anbud kan
upphandlingen komma att avbrytas.
Avrop av uppdrag under ramavtalet till ett förväntat värde om 500 000 kr eller mer
sker genom förnyad konkurrensutsättning. Vid förnyad konkurrensutsättning
kommer Beställaren att använda sig av en eller flera av nedanstående
tilldelningskriterier:
 Pris
 Kompetens
För det fall ett specifikt ramavtalskontrakt fordrar viss specialkompetens kan avrop
istället komma att ske genom förnyad konkurrensutsättning. Om ingen av
ramavtalsleverantörerna har erforderlig specialkompetens kan separat upphandling
av sådana uppdrag istället komma att ske utanför ramavtalet.
Beställaren uppskattar den årliga totala inköpsvolymen till 3 miljoner kronor per
år. Inköpsvolymen varierar från år till år och Beställaren förbinder sig inte att
avropa uppskattade volymer.
Om avrop under ramavtalets löptid överstiger ett värde om 12 miljoner kronor
upphör ramavtalet automatiskt att gälla. Ramavtalet ska i en sådan situation dock
äga fortsatt tillämpning på pågående avropsuppdrag.