13587-2021 - ResultatSverige-Lycksele: Soptunnor och papperskorgar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp och leverans av avfallskärl (2fack)
Referensnummer: UH-2020-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928480 Soptunnor och papperskorgar
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad upphandling av ett ramavtal för leverans av avfallskärl l i storleken 240 liter av typen 2fack där respektive fraktion skall vägas vid tömmning, kärlen skall vara kompatibla med upphandlade myndigheters sophämtningsfordon. Avropsberrätigade parter: Lycksele Avfall och vatten AB, Norsjö, Vilhelmina, Åsele, Dorotea, Sorsele, Storuman och Malå Kommun. Ramavtalsperiod 4år där löpande avrop kommer att göras från respektive myndighet. Totalt ca 18 000 kärl dock utan volymgaranti. Uppdraget avser material lastat och transporterat till köparens upplagsplats belägen inom respektive avropande myndighet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen