135886-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Informationssystem – Ärendehanteringssystem serviceförvaltningen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelÄrendehanteringssystem serviceförvaltningen
BeskrivningServiceförvaltningen inbjuder härmed leverantörer att inkomma med ansökan om att få lämna anbud i upphandlingen SF2025/606 Nytt ärendehanteringssystem (ÄHS) enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument, Ansökningsinbjudan (system) med bilagor.
Intern identifierareSF 2025/606
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48810000 Informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48219300 Programvara för administration, 48333000 Programvara för kontakthantering, 48445000 Programvara för kundhantering, 48510000 Programvara för kommunikation, 48517000 IT-programvara, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningServiceförvaltningen inbjuder härmed leverantörer att inkomma med ansökan om att få lämna anbud i upphandlingen SF2025/606 Nytt ärendehanteringssystem (ÄHS) enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument, Ansökningsinbjudan (system) med bilagor. Syftet är, att införskaffa ett ärendehanteringssystem som ska kunna nyttjas av serviceförvaltningens samtliga verksamheter avseende upprättande och administration av ärenden. Upphandlingsobjektet utgör ett administrativt systemstöd till förvaltningens samtliga avdelningar.
Intern identifierareÄrendehanteringssystem serviceförvaltningen