Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Järnvägsmuseet och tillhörande objekt i Gävle
Referensnummer: 2.4-2022-1468
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens maritima och transporthistoriska museer (SMTM) bjuder in leverantörer till att lämna anbud till upphandling avseende ramavtal om Lokalvård på Järnvägsmuseet och tillhörande objekt i Gävle.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SMTM avser att ingå avtal med en (1) leverantör.