135995-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Skördetröskor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skördetröska till Hallfreda
Referensnummer: SLU.ua.2019.2.4.4-1278
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16300000 Skördetröskor
II.1.4.
Kort beskrivning
En skördetröska som ska användas i verksamheten på SLU Hallfreda egendom på Gotland. Den kommer att tröska omkring 450 ha egen areal men ska ha en kapacitet att klara 550 - 650 ha om året på max 150 - 200 trösktimmar. Grödorna som kommer tröskas är huvudsakligen vete, raps och bönor men även korn, ärtor, klöverfrö och gräsfrö förekommer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En skördetröska som ska användas i verksamheten på SLU Hallfreda egendom på Gotland. Den kommer att tröska omkring 450 ha egen areal men ska ha en kapacitet att klara 550 - 650 ha om året på max 150 - 200 trösk-timmar. Grödorna som kommer tröskas är huvudsakligen vete, raps och bönor men även korn, ärtor, klöverfrö och gräsfrö förekommer.