2. Förfarande
Förfarande
Titel: Meddelande om frivillig förhandsinsyn – Support och underhåll – Procapita/Lifecare
Beskrivning: Öckerö kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Tietoevry AB (559435-9001) avseende underhåll och support av verksamhetssystemet ProCapita/Lifecare med tillhörande programprodukter/moduler. Systemets huvudfunktion är som systemstöd för Öckerö kommun och Omsorgsavdelningens verksamheter. Öckerö kommun har behov av support, underhåll och viss utveckling av systemet för att det ska fungera på ett ändamålsenligt sätt, däribland att i samband med denna upphandling uppdatera delar av systemets gränssnitt. Öckerö kommun äger sedan tidigare en i tiden obegränsad nyttjanderättslicens till ProCapita/LifeCare. Då nuvarande avtal, som innefattar support och underhåll, löper ut behöver nytt avtal avseende fortsatt support och underhåll för systemlösningen upphandlas. Äganderätten till den programvara som ProCapita/LifeCare baseras på tillkommer Tietoevry AB Underhåll och support av ProCapita/LifeCare kan endast tillhandahållas av Tietoevry AB. Då efterfrågade tjänster av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av en leverantör tillämpas upphandlingsformen Förhandlat förfarande utan föregående annonsering. I samband med annons om förhandsinsyn träder avtalsspärr i kraft under vilken avtal inte kan tecknas. Avtal kan inte ingås förrän 10 dagar har gått från det att annonsen publicerats. Avtalstiden är 4 år med möjlighet till förlängning 1+1 år och totalt avtalsvärde är uppskattat till ca 10 miljoner. Motivering varför upphandlingen inte annonserats Tjänsterna kan endast tillhandahållas/utföras av en viss anbudsgivare av följande skäl: - Konkurrens saknas av tekniska skäl - Ensamrätt Underhåll och support av Procapita/Lifecare kan därför endast tillhandahållas av Tietoevry AB.
Intern identifierare: SN 2025/45
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72210000 Programmering av programpaket, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000