136047-2017 - ResultatSverige-Tumba: Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Lokalvårdsentreprenörer, lokalvårdstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Tumba.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdragets omfattning:
Kommunens städservice kommer att avropa lokalvårdstjänster från valda lokalvårdsentreprenörer vid behov. Antagna entreprenörer ska kunna utföra daglig städning och även ha sådan kapacitet att de vid behov ska kunna utföra lokalvård på beställning, såsom extra städning, storstädning, golvvård, sanering och fönsterputs. Arbetet ska utföras inklusive rengöringsmedel, städutrustning och städmaskiner. Vid avrop av dessa tjänster ska de priser som lämnats i anbudet för denna upphandling gälla. Många olika typer av lokaler kan förekomma, även fönsterputs i lägenheter hemma hos pensionärer inom hemtjänstens område.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911300 Fönsterputsning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.