See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: ARN Stab/Tekniska specialister PBI
Beskrivning: Huvuduppdraget för varje fackområde vilket avser system- projekterings- och bygghandlingsskede samt förfrågningsunderlag och förberedande arbeten under 2026–28 omfattar bl.a. följande: - Inläsning/genomgång av redan framtagen bygghandling/förfrågningsunderlag för att förstå redan projekterad produkt. - Ansvarig för respektive fackområde - Säkerställa att kravuppfyllnad inom berört fackområde nås - Löpande specialiststöd inom eget fackområde. Rådgivning, analyser och kartläggning. - Utgöra expertstöd till projektens/programmets övriga resurser så som projektledning, andra tekniska specialister och projektörer Option Optionsuppdrag 1 - Samma uppdrag som huvuduppdraget - Uppdragstid och leverans sker under perioden 2029–2042 eller tills godkänd driftöverlämning. För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Akustiker
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: AMA-redaktör
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: BIM-strateg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: BREEAM Assessor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Säkerhet- och dörrmiljöspecialist
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Energiberäkning & Energiexpert
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Fauktsakkunnig
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Organisation inom kalkyl
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Organisation inom klimatkalkyl
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Organisation inom layout
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Organisation inom ledningssamordning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Organisation inom mätteknik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Organisation inom flygsäkerhetsbevisare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Tidplanerare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Tillgänglighetssakkunnig
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Kvalitetssamordnare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115503:Lot:16