136076-2017 - ResultatSverige-Kalmar: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av transporttjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kalmar.
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling avser transporttjänster med lastbilar, kranbilar, släp samt redskap till kran för att komplettera Kalmar kommuns egna resurser på området.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60100000 Vägtransporter, 34100000 Motorfordon, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.