Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återlämnings- och sorteringsmaskin till Helsingborgs stadsbibliotek
Referensnummer: KF 187/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30238000 Utrustning för biblioteksautomation
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans, montering samt installation av nytillverkad återlämnings- och sorteringsmaskin för RFID på Stadsbiblioteket i Helsingborg. Utöver detta innefattar uppdraget utbildning för bibliotekets personal i hur man hanterar utrustningen, samt tillhörande service- och supportavtal för utrustningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30238000 Utrustning för biblioteksautomation, 39155100 Biblioteksutrustning, 92511000 Bibliotekstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen