2. Förfarande
Förfarande
Titel: Efterannonsering Direktupphandling uppdatering av viseringsutbildning och produktion av utbildningens översättningar
Beskrivning: Regelverket för visum till EU är i hög grad harmoniserat. Syftet med det harmoniserade regelverket är att viseringshandläggningen ska vara så likartad som möjligt i alla medlemsstater. Migrationsverket har tillsammans med Lexicon under 2023 haft ett avtal och ett samarbete kring att ta fram en webbutbildning för visumhantering för att få till en likartad viseringshandläggning inom EU. En viseringsutbildning är nu framtagen och det uppdraget är i stort sett klart och avslutat. Nu behöver Migrationsverket hjälp med ytterligare tjänster kopplade till föregående uppdrag. - uppdateringar - produktion av översatta utbildningar
Intern identifierare: 3.2.2-2024-1559
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Direktupphandling enligt bilaga 2 LOU.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92111000 Film- och videoproduktion
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Beskrivning: Regelverket för visum till EU är i hög grad harmoniserat. Syftet med det harmoniserade regelverket är att viseringshandläggningen ska vara så likartad som möjligt i alla medlemsstater. Migrationsverket har tillsammans med Lexicon under 2023 haft ett avtal och ett samarbete kring att ta fram en webbutbildning för visumhantering för att få till en likartad viseringshandläggning inom EU. En viseringsutbildning är nu framtagen och det uppdraget är i stort sett klart och avslutat. Nu behöver Migrationsverket hjälp med ytterligare tjänster kopplade till föregående uppdrag. - Uppdateringar - Produktion av översatta utbildningar
Huvudklassificering (cpv): 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster