136272-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Dataplattformar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planeringssystem för konstnärlig verksamhet
Referensnummer: 21064 UH-2021-59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30211300 Dataplattformar
II.1.4.
Kort beskrivning
NorrlandsOperan har beslutat att upphandla ett nytt Planeringssystem.
NorrlandsOperan söker ett system som fortsatt stödjer dess planeringsprocess och som också fungerar i verksamhetens planeringsorganisation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30211300 Dataplattformar, 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212211 Programvaruutvecklingstjänster för plattformskompatibilitet, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen