Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Eventgolv - Sparbanken Lidköping Arena
Referensnummer: 2021-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44112200 Golvbeläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidköpings kommun inbjuder till anbudsgivning gällande eventgolv till Sparbanken Lidköping Arena. Upphandlingsobjekt Upphandlande myndighet bjuder in er att lämna anbud på mobilt eventgolv till Sparbanken Lidköping Arena. Upphandlingens omfattning Upphandlingen omfattar mobilt evenemangsgolv till Sparbanken Lidköping Arena samt service och support av detta. Avtalsform Köpavtal med en (1) leverantör. Anbudsutvärdering köparen kommer att anta det ekonomisk mest fördelaktiga anbudet med hänvisning till följande grund för tilldelning: Pris Anbud med lägst pris kommer att antas. Lägst pris beräknas enligt punkt 5.1. I händelse av att två (2) eller flera anbud erhåller samma lägsta anbudspris kommer köparen att tilldela avtal genom lottning. Lottningen kommer att ske vid protokollfört sammanträde bestående av tre (3) representanter från köparen. Angivna optioner kommer räknas med i anbudspriset.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44111000 Byggnadsmaterial, 44111600 Golvplattor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lidköpings kommun inbjuder till anbudsgivning gällande eventgolv till Sparbanken Lidköping Arena. Upphandlingsobjekt Upphandlande myndighet bjuder in er att lämna anbud på mobilt eventgolv till Sparbanken Lidköping Arena. I Sparbanken Lidköping Arena arbetar vi med flexibla läktarlösningar. Normalt finns 1 226 sittplatser och ca 3 000 ståplatser. Vid musikarrangemang används oftast befintlig läktare plus stolar på parkett och vid behov tillfälliga sitt- och ståplatsläktare. Vi arbetar även med att olika typer av tygavskärmningar för att skapa flexibla lösningar och skapa en rumskänsla för mindre evenemang.För konserter och andra scenföreställningar finns en generell brandklassning på 12 500 personer. Upphandlingens omfattning Upphandlingen omfattar mobilt evenemangsgolv till Sparbanken Lidköping Arena samt service och support av detta. Avtalsform Köpavtal med en (1) leverantör. Anbudsutvärdering köparen kommer att anta det ekonomisk mest fördelaktiga anbudet med hänvisning till följande grund för tilldelning: Pris Anbud med lägst pris kommer att antas. Lägst pris beräknas enligt punkt 5.1. I händelse av att två (2) eller flera anbud erhåller samma lägsta anbudspris kommer köparen att tilldela avtal genom lottning. Lottningen kommer att ske vid protokollfört sammanträde bestående av tre (3) representanter från köparen. Angivna optioner kommer räknas med i anbudspriset.