136325-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vällingby: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Kvarnseglet 3 och 4 nyproduktion av flerbostadshus.
Referensnummer: 17/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad avseende nyproduktion av bostäder i stadsdelen Rinkeby. Totalt 106 lägenheter fördelade på 3 stycken huskroppar. Under mark placeras garage, förråd och teknikutrymmen. Antalet våningsplan för bostäder skiljer sig mellan huskropparna. I hörnet Rinkebysvängen/ Rinkeby allé är det högsta huset som består av 8 våningar med 2 lokaler i bottenvåningen placerat. Gemensamma tvättstugor placeras med ingångar från gården. Gården utformas med växter, cykelparkering, lekplats och sittplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen