136339-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: KFKS 2017/795
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar dynamiskt inköpssystem för totalt 35 olika kompetensområden inom tekniska konsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arkitekter
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arkitekt, Inredningsarkitekt, gestaltningsarkitekt. Sakkunnig storkök, tillgänglighet, akustik, antikvariska frågor, varsamhet för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan omfatta: - Inventerng av byggnadsteknisk status, tillgänglighet, hållbarhet mm. Sakkunnig: storkök, aukustik, tilgänglighet, varsamhet mm. - Rådgivning i sakfrågor. - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Upprätta program-, system- och bygghandlingar. - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. - Upprättande av förfrågningsunderlag. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Medverka vid uppföljning under byggtiden. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av relationshandlingar.
Belysning
Del nr: 2
Utrednings-/Skissarbete i tidiga skeden (program/förstudie/förprojektering/systemhandling) - Detaljprojektering för framtagande av upphandlingsdokument samt bygghandlingar för både totalentreprenader samt generalentreprenader. - Statusbesiktningar av befintliga anläggningar. - Framtagande av ritningar, tekniska beskrivningar, mängdförteckningar, kalkyler och övriga erforderliga handlingar kopplat till belysningsarbeten. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av underlag för relationshandlingar - Framtagande av relationshandlingar - Energiutredningar - Kostnadsberäkningar - Ljusplanering - Stöd vid upphandling av entreprenör samt material för gatubelysning - Granskning av handlingar - Byggledning - Projektledning - Entreprenadbesiktning
Bergteknik
Del nr: 3
Projektering och utredning av planerade anläggningar i berg - Statusbesiktningar, inspektioner, tekniska kontroller, utredningar, rådgivning, beräkningar på befintliga konstruktioner och anläggningar - Upprättande av kostnadsberäkningar, ritningar, tekniska beskrivningar samt granskning av handlingar - Framtagande av förfrågningsunderlag och arbetshandlingar - Utförande av huvudinspektioner - Genomförande av bergtekniska undersökningar och utredningar - Upprättande av handlingar för drift- och underhåll - Framtagande av riskanalyser för bergsprängningar - Framtagande av schaktplaner för arbeten i berg
Besiktning anläggning
Del nr: 4
Entreprenadbesiktning (förbesikning, slutbesiktning, garantibesiktning) enligt AB och ABT - Statusbesiktningar, asfaltsbesiktningar
Besiktning hus
Del nr: 5
Huvudbesiktningsman som utser besiktningsrupp för entreprenadbesiktning. Besiktningsman Bygg, el, VVS, styr och övervakning, mark, hissar, brand-/utrymningslarm mm för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan omfatta: - Statusbesiktningar. - Rådgivning i sakfrågor. -Granskning av övriga konsulters handlingar inför upphandlingar. - Entreprenadbesiktning (förbesikning, slutbesiktning, efterbesiktning, garantibesiktning) enligt AB och ABT.
Brandkonsult
Del nr: 6
Brandkonsult för byggnader och tomtmark Uppdrag kan omfatta: - Statusbesiktningar. - Rådgivning i sakfrågor. - Framtagande av brandskyddsbeskrivning. - Granskning av övriga konsulters handlingar vid skedesövergångar. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Framtagande av brandskyddsdokumentation. - Framtagande av sakkunnighetsintyg.
Buller&vibrationer
Del nr: 7
Handläggning av uppdrag inom området buller och vibrationer, inom- och utomhus. Uppdrag kan omfatta utredningar om buller och vibrationer samt förslag på åtgärder. - Övergripande och detaljerade mätningar, utredningar, inventeringar, analyser och beräkningar av trafikbuller (tåg, väg, flyg, båtar mm), ta fram förslag på planbestämmelser, uppföljning av krav vid bygglov, utbildning av handläggare i bullerfrågor - Medverka i projekt (huvudsakligen stadsbyggnadsprojekt) - Kontroll av ljudmiljön eller vibrationsmiljön såväl inomhus som utomhus - Rådgivning - Kartläggning
Byggadministration hus
Del nr: 8
Projektledning och byggadministration för uppförande av byggnader Uppdrag kan omfatta: - Statusbesiktningar. - Rådgivning i sakfrågor. - Projektledning,projekteringsledning, byggledning, KA, kontrollant bygg, projektadministratör. - Installationssamordning. - Generalkonsult. - CM-konsult. - Stöd vid upphandlingar. - Stöd vid förhandling med interna och externa parter. - Kalkylarbete. - Hållbarhetsfrågor.
Byggledning anläggning
Del nr: 9
Byggledning inom kommunens stadsbyggnads- och investeringsprojekt - Stöd avseende produktionsfrågor i projektens tidiga skeden - Stöd vid genomförandeplanering - Stöd vid upphandlingar - Stöd vid förhandling med interna och externa parter - Rådgivning i sakfrågor - Granskning av handlingar
Byggnadskonstruktion
Del nr: 10
Konstruktör, geoteknik, markundersökning för byggnader och tomtmark Uppdrag kan omfatta: - Inventerng av byggnadsteknisk status, lastberäkningar, energiutredningar, mm. - Rådgivning i sakfrågor. - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Upprätta program-, system- och bygghandlingar. - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. - Upprättande av förfrågningsunderlag. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Medverka vid uppföljning under byggtiden. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av relationshandlingar.
Byggnadsverk
Del nr: 11
Utredning och projektering av planerade kommunala anläggningar som exempelvis bryggor, trappor, strandpromenader, broar och murar. - Statusbesiktningar, inspektioner, tekniska kontroller, utredningar, rådgivning, beräkningar på befintliga konstruktioner - Upprättande av kostnadsberäkningar, ritningar, tekniska beskrivningar samt granskning av handlingar - Framtagande av förprojektering, systemhandlingar, förfrågningsunderlag och arbetshandlingar - Upprättande av handlingar för drift- och underhåll - Provtagning av konstruktionsmaterial, analys på lab samt utvärdering av resultat - Upprättande av LCC/LCA-analyser - Hållbarhetsfrågor.
Dagvatten, hydrogeologi
Del nr: 12
Framtagande av utredningar och analyser för system och objekt kopplat till hantering av dagvatten - Kapacitetsberäkningar för dagvattensystem - Skyfallsanalyser - Projektering av dagvattenanläggningar från förprojektering till detaljprojektering - Inventering av befintliga anläggningar - Hydrogeologiska utredningar
El
Del nr: 13
Uppdrag inom el, belysning, elkraft, svagström, brand-/ utrymningslarm. Sakkunning avseende lösningar för låssystem, skalskydd och invändig säkerhet för byggnader och tomtmark. Uppdragen kan komma att omfatta: - Inventerng av byggnadsteknisk status, energiutredningar, energioptimeringsarbete mm. - Rådgivning i sakfrågor. - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Upprätta program-, system- och bygghandlingar. - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. -Upprättande av förfrågningsunderlag. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Medverka vid uppföljning under byggtiden. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av relationshandlingar.
Exploateringsstöd Mark och exploatering
Del nr: 14
Förhandling med interna och externa parter - Upprättande av avtal (t.ex. exploateringsavtal, ramavtal, överenskommelser om fastighetsreglering) - Genomförande av markanvisning - Markupplåtelser såsom arrenden, tomträtter och andra nyttjanderätter - Rådgivning i markfrågor
Fastighets- och markvärderingstjänster
Del nr: 15
Fastighetsvärderingstjänster och markvärdesbedömningar av varierande storlek.
Gatukostnadsutredningar
Del nr: 16
Detaljplanen som instrument/styrmedel - Genomförande av detaljplaner - Plan- och bygglagens bestämmelser om gatukostnader, 6 kap §§ 24-38 Exempelvis kan följande moment ingå: - Presentera gatukostnadsutredning på samrådsmöte - Sammanställa och bemöta synpunkter från sakägare - Ta fram fördelningsområde/avgränsning av område - Ta fram fördelningsgrund, sammanställa gatukostnadskalkyl - Ta fram fastighetsägarförteckningar - Undersöka befintliga bygglov
Geodetisk mätning
Del nr: 17
Detaljmätning - Lägeskontroll av byggnad - Utstakning/utsättning av byggnad -Utvisning av fastighetsgräns - Stomnätsmätning - Avvägning/höjdmätning -Projekteringsmätning - Inmätning av ledningar
Geoteknik
Del nr: 18
Övergripande eller detaljerade utredningar avseende geoteknik vid ny- och ombyggnad av allmänna anläggningar. - Geotekniska undersökningar och provtagningar i fält med borrvagn - Framtagande av markundersökningsrapporter (MUR) - Dimensionering, projektering, beräkning, rådgivning inom fackområdet - Upprättande av utlåtande och tekniska beskrivningar - Framtagande av markmodeller i 3D utifrån utförda provtagningar - Kontroll och besiktning av åtgärder
Hisskonsult
Del nr: 19
Uppdrag kan omfatta: - Inventering av byggnadsteknisk status mm. - Rådgivning i sakfrågor. - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Framtagande rambeskrivning hiss - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. - Upprättande av förfrågningsunderlag. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Medverka vid uppföljning under byggtiden. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av relationshandlingar.
Kalkylering
Del nr: 20
Konsulten ska leda och handlägga uppdrag avseende kostnadskalkyler. I uppdragen kan ingå arbete med: - Trafikanläggningar - Vägar, gator etc. - VA-anläggningar - Parkanläggningar - Gatubelysning - Konstruktionsbyggnader (kajer, broar, bergtunnlar, stödmurar mm) - Marksaneringsarbeten - Rivningsarbeten - Driftskostnadskalkyler - LCC-beräkningar (lifecyclecosts) - Geotekniska åtgärder - Produktionskalkyler och avstämningar - Översiktliga ekonomiska kalkyler för utbyggnad av allmänna anläggningar - Fördjupade ekonomiska kalkyler att använda som underlag vid förhandlingar och kostnadsberäkningar av olika allmänna anläggningar.
Kulturmiljö
Del nr: 21
Kulturmiljö och antikvarisk kompetens. - Leda, samordna och handlägga uppdrag inom ämnesområdet kulturmiljö och antikvarisk kompetens. - Kulturhistorisk inventering, utredning, värdering och analys. - Antikvarisk förundersökning - Rådgivning - Att kunna värdera kulturvärden och sätta in dem i en kontext och ett analytiskt sammanhang inför vidare avvägningar i planeringsprocessen. - Konsekvensanalyser och MKB-erfarenhet hör till kompetensbilden. Uppdragen omfattar både tätbebyggda och glesbebyggda miljöer.
Landskapsarkitekt
Del nr: 22
Landskapsarkitekter med olika inriktning. För inriktning hus (med inriktning skola, förskola idrott) tror beställaren att leverantören kommer behöva stor erfarenhet av skolgårdar/förskolegårdar och idrott, men även god kunskap om skolmiljöer inklusive angöring, hämta- lämna, parkering, säkerhet mm för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan omfatta: - Inventerng av fastighetsteknisk status, tillgänglighet, hållbarhet, naturvärdesinventering mm. - Rådgivning i sakfrågor. - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Upprätta program-, system- och bygghandlingar. - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. - Upprättande av förfrågningsunderlag. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Medverka vid uppföljning under byggtiden. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av relationshandlingar och bygghandlingar - Hållbarhetsfrågor - Statusbesiktningar och inventeringar
Miljökonsult hus
Del nr: 23
Miljöinventering och provtagning, miljöval, byggvarubedömning, energiberäkningar, dagsljusberäkningar, certifiering miljöbyggnad för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan komma att omfatta: - Statusbesiktning, inventering av byggnader och mark inklusive provtagning vid behov - Rådgivning i sakfrågor. - Framtagande av miljötekniska PM/ programm, underlag Miljöbyggnad silver. - Framtagande av handlingsplan för avhjälpandeåtgärder. - Framtagande av rivningsplan. - Framtagande av tillstånd samt anmälan för sanering av byggnader och mark.
Miljötekniska utredningar
Del nr: 24
Uppdrag kan omfatta att leda och handlägga uppdrag i ärenden inom: - Miljöbalkens områden – utsläpp till mark, luft och/eller vatten (yt- och grundvatten) samt - Sanering av förorenad mark, vatten och sediment. I uppdragen kan ingå: - Utföra miljötekniska undersökningar, provtagningar och miljökontroll inkluderande fältundersökningar, exempelvis provtagningar på jordmaterial, utförande av provgropar, undersökning av markbeläggningar, vatten- och sedimentprover, luftkvalitetsmätningar. - Analys av provtagningar, se till att analyser av prover utförs av ackrediterat labb - Övergripande eller detaljerade utredningar, analyser och inventeringar - Ansvara för framtagande av anmälningar enligt miljöbalken, ansökningar för miljödomar, åtgärdsförslag och kontrollprogram - Upprätta MKBer - Kartläggning - Rådgivning
Del nr: 25
Området omfattar följande multidisciplinära uppdrag inom anläggningsteknik: - Underlag för programhandlingar - Tekniska förstudier och utredningar - Förprojekteringar - Systemhandlingar - Detaljprojekteringar - Upphandlingsdokument (Förfrågningsunderlag) - Bygghandlingar Med multidisciplinära uppdrag menas att följande discipliner i olika omfattning kan komma att efterfrågas samtidigt: - Vägteknik - Geoteknik - Dagvatten - Mätteknik - Trafikteknik - VA- teknik - Ledningssamordning - Landskap - Byggnadsverk - Miljöteknik - Bergteknik - Belysning - Kalkyl - Produktionsplanering - BASP/U
Naturvärdesinventeringar
Del nr: 26
Naturvärdesinventeringar enligt svernak standarden för naturvärdesinventering SS 199000. Uppdrag kan komma att omfatta: inventeringar och rapportskrivning med anpassningar till gällande uppdrag. - Inventeringar - bedömningar enligt artskyddsförordningen - registrering av funna arter i artportalen - förslag på kompensationsåtgärder vid planering och exploatering - projektmedverkan - rådgivning - leverans av kartunderlag
Plankonsulter
Del nr: 27
Detaljplanering - uppdrag som innebär att leda, samordna och handlägga arbetet med planläggning. - Rita förslag till plankarta med planbestämmelser. - Ta fram skisser, illustrationer, visualiseringar, gestaltningsförslag och gestaltningsprogram. - Ta fram planbeskrivning, samrådsredogörelse/utlåtande och andra textdokument kopplade till detaljplan eller planprogram. - Möten/samråd med sakägare och andra intressenter – planering, genomförande och sammanställning av dialogmöten. - Övergripande eller detaljerade utredningar, inventeringar och analyser kopplade till planläggningen. Det kan vara inom ämnesområdena trafik, riskanalys, geoteknik, landskap, klimat, hållbar stadsbyggnad (ekologisk, ekonomisk och social), trygghet/säkerhet, folkhälsa och tillgänglighet. - Samordna övrigt utredningsarbete, t.ex. miljökonsekvensbeskrivning, hälsokonsekvensbeskrivning, riskbedömning och strategisk miljöbedömning. 2. Strategisk planering: Leda, samordna och handlägga uppdrag inom strategisk planering: - Ta fram övergripande gestaltningsstudier, skisser och strukturplaner. - Ta fram strategiska dokument, visioner och stadsbyggnadsstrategier - Göra övergripande inventeringar, utredningar och analyser inom strategisk planering inom trafik, riskanalys, landskap, klimat, hållbar stadsbyggnad (ekologisk, ekonomisk och social), samhällsekonomi och handelsanalyser. - Samordna övrigt utredningsarbete. - Samordna olika aktörer i processen. 3. Visionsarbete och medborgardialog: Leda, samordna och handlägga uppdrag inom visionsarbete och medborgardialog. - Processledning och projektsamordning. - Att planera, genomföra och sammanställa projektaktiviteter i stadsbyggnadsprojekt samt andra strategiska stadsutvecklingsarbeten. - Driva visionsarbete gentemot olika målgrupper och att samordna aktörer. - Kunna dra slutsatser från vision och dialogarbete för vidare arbetet i stadsutvecklingsprocessen.
Projektledning exploatering
Del nr: 28
Projektledning av stadsbyggnadsprojekt (upprättande av tidplaner, ekonomistyrning, ledning av projektgrupper mm) - Rådgivning i stadsbyggnadsfrågor av övergripande karaktär - Förhandling med interna och externa parter
Projektledning och projekteringsledning anläggning
Del nr: 29
Området omfattar följande uppdrag: - Projekt- och projekteringsledning inom kommunens stadsbyggnads- och investeringsprojekt - Ledning av projekt från tidiga skeden (program/förstudie) till färdig utbyggnad - Stöd vid upphandlingar - Stöd vid förhandling med interna och externa parter - Rådgivning i sakfrågor - Projekteringsledning vid framtagande av förprojekteringar, systemprojekteringar och detaljprojekteringar - Granskning av handlingar
Riskanalys vibrationsalstrande arbeten
Del nr: 30
Framtagande av riskanalys i samband med bergsprängning samt övriga vibrationsalstrande arbeten. - Bedömning av risker vid sprängningsarbeten - Besiktning av fastigheter och egendom map känslighet för vibrationer - Bedömning av förutsättningar för vibrationer - Fastställning av svängningstal för sprängningsarbeten - Genomförande av för- och efterbesiktningar av fastigheter - Upprätta rapporter och redovisningar av utfört arbete
Riskutredning detaljplan
Del nr: 31
Olika typer av riskutredningar av detaljplaner. Uppdrag kan exempelvis omfatta utredning av eventuella olycksrisker som konsekvens av framtaget planförslag med hänsyn till befintliga förutsättningar och planerad markanvändning.
Trafik
Del nr: 32
Området omfattar följande typer av uppdrag: Trafikplanering (t.ex. förstudier för fysiska trafiksäkerhets- och cykelåtgärder samt undersökning av status i systemet, t.ex. återkommande studier för beläggning av infartsparkering, flödesmätningar för alla trafikslag exkl. kollektivtrafik, liksom hastighetsmätningar) trafikanalyser, tillgänglighetsfrågor - Olika typer av trafikutredningar, både rena trafikutredningar men även utredningar inom ramen för detaljplaner, exploatering och idéstudier. Omfattningen kan variera i både tidsåtgång som i komplexitet.
VA
Del nr: 33
Olika typer av uppdrag inom VA såsom projektering, projektledning, utredningar, förstudier, analyser med mera.
VVS
Del nr: 34
Ventilation,värme, kyla, styr och regler, sprinkler, VA och dagvatten för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan komma att omfatta: - Inventerng av byggnadsteknisk status, energibalansberäkning (IDA ICE), energiutredningar, energioptimeringsarbete mm. - Rådgivning i sakfrågor. - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Upprätta program-, system- och bygghandlingar. - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. - Upprättande av förfrågningsunderlag. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Medverka vid uppföljning under byggtiden. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av relationshandlingar
Vägteknik
Del nr: 35
Utrednings-/Skissarbete i tidiga skeden (program/förstudie/förprojektering/systemhandling) - Detaljprojektering för framtagande av upphandlingsdokument samt bygghandlingar för både totalentreprenader samt generalentreprenader. - Statusbesiktningar av befintliga anläggningar. - Framtagande av ritningar, tekniska beskrivningar, mängdförteckningar, kalkyler och övriga erforderliga handlingar kopplat till anläggningsentreprenader. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering samt underlag för TA-planer. - Framtagande av underlag för relationshandlingar