136347-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Agilt arbetssätt
Referensnummer: 2.3.3-11336/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund, omfattning och syftessätt i syfte att nå kvalitetsförbättringar i utvecklingsarbetet i myndigheten.
IVO:s behov och krav avseende arbetssätt behöver fångas och tydliggöras. Syftet med införande av agilt arbetssätt är att nå kvalitetsförbättringar i utvecklingsarbetet i stort på myndigheten för att bli bättre på digitalisering och datadriven analys. Införandet ska ge myndighetsledningen bättre förståelse för agila arbetssätt och agil kultur, samt involvera hela organisationen oavsett om det är utveckling inom IT eller andra områden inom IVO.
IVO söker genom denna upphandling konsult/konsulter som kan identifiera och genomföra utvecklingen av myndigheten till en agil organisation. Arbetet inleds med myndighetsledningen och IT enheten.
Uppdrag kan komma att utföras i hela Sverige, men främst vid de orter där IVO har kontor; Stockholm, Malmö, Göteborg, Jönköping, Örebro och Umeå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund, omfattning och syfte
IVO avser att införa ett agilt arbetssätt i syfte att nå kvalitetsförbättringar i utvecklingsarbetet i myndigheten.
IVO:s IT-stöd ska utvecklas och förnyas på ett sätt som stödjer kontinuerlig utveckling och effektivisering av arbetsflöden. IVO har en helt outsourcad miljö som tillhandahålls av flera leverantörer. IVO har beslutet sig för att avveckla PM3 organisation och istället arbeta mer med agila metoder, som ett led i detta har ett embryo till produktägarskap initierats. IT enheten består av ett fåtal medarbetare, vilket kräver en hög närvaro och delaktighet från leverantörerna. Enheten är bemannad med kompetens inom verksamhetsutveckling, informationshantering och leverantörsstyrning. I utvecklingsarbetet behöver IT och leverantörer kunna arbeta tillsammans men även i det dagliga arbetet med ledning och styrning av leveranser till IVO.
För mer information om denna upphandling se avsnitt 1.4 Krav för tjänsterna.
Avtalets omfattning