136412-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Katrineholm: Hantering av slam
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande och transport av ej REVAQ godkänt slam från reningsverk
Referensnummer: LS-22-004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513900 Hantering av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Omhändertagande och transport av ej REVAQ godkänt slam från reningsverk.
Nuläge
Under 2021 producerade beställaren: 2582 ton ej Revaq-godkänt slam (merparten av detta slam kommer från Flens reningsverk).
Omfattning
Upphandlingen omfattar omhändertagande av ej Revaq-godkänt slam. Med omhändertagande menas att L tar hand om slammet i alla led.
Uppskattat antal ton per år är cirka 2500.
L uppdrag i detta ramavtal innefattar ett åtagande gällande omhändertagande av slammet eller alternativ avsättning, tex jord, växtskikt mm. L ska se till att det icke godkända slammet omhändertas och ej sprids på åkermark.
Observera att volymerna endast är uppskattade och kan såväl öka som minska därav kan inte B förbinda sig att köpa den i upphandlingen uppskattade årsvolymen.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera tjänsten utifrån det verkliga behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen