136492-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Electrum 1 Kista, studentbostäder Stockholm
Referensnummer: 5055680
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214700 Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Generalentreprenör för utförande av totalentreprenad.
Projektetet ska utföras i samverkan mellan parterna för att hitta de bästa lösningarna.
Två huskroppar i fem våningar ska länkas ihop med den befintliga byggnaden från våning 1 och byggs på det befintliga huset i våning 5. Totalt bildas 72 studentlägenheter där 71 utgörs av dubbletter. Total BTA ca 3044 m2 + källare och utvändiga trapphus ca 473 m2 BTA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Två huskroppar i fem våningar ska länkas ihop med den befintliga byggnaden från våning 1 och byggs på det befintliga huset i våning 5. Totalt bildas 72 studentlägenheter där 71 utgörs av dubbletter. Totalt 143 bäddar. Total BTA ca 3044 m2 + källare och utvändiga trapphus ca 473 m2 BTA.