13650-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Motorfordon – Fyrfacksfordon
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFyrfacksfordon
BeskrivningNyköpings kommun inbjuder till anbudsgivning gällande lastbilar till Tekniska divisionen, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar. Upphandlingen omfattar inköp av 7 stycken fabriksnya renhållningsfordon (lastbil med monterat sopaggregat). Varav; - fyra (4) stycken fabriksnya renhållningsfordon som drivs med 100 % syntetdiesel HVO (Hydrogenated Vegetable Oil) - 3 (3) styck fabriksnya renhållningsfordon som drivs med 100 % el Nyköpings kommun ansvarar för att samla in mat- och restavfall samt förpackningar från hushåll. Från och med 1 januari 2027 ska alla hushåll ha möjligheten att sortera sina förpackningar vid fastigheten. Nyköping har valt systemet fyrfack till alla villahushåll. I kommunen bor det totalt 58 000 invånare varav drygt 12 500 bor i småhus. Skåpet skall vara 4-fackat och användas för insamling av rest- och matavfall samt förpackningar och tidningar i kärl. Detaljerade krav som fordonen och påbyggnad (sopaggregat) ska uppfylla specificeras i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen är indelad i tre anbudsområden. Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34100000 Motorfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1. Fyrfacks renhållningsfordon 3-axlad Landsbygd
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106951:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144511 Sopbilar
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2. Fyrfacks renhållningsfordon 3-axlad Lågbyggda Villa hämtning
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106951:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 3. Elfordon
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106951:Lot:3