136500-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nynässkolan ny- och ombyggnad 2018
Referensnummer: 18/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Att i Samordnad Generalentreprenad utföra tillbyggnad av skola samt teknisk upprustning och anpassning av befintlig skolbyggnad samt ombyggnad av befintlig skolgård.
Upphandling sker genom att Beställaren träffar avtal om följande entreprenader:
DE1. Entrepr för husbyggnad samt hiss. Blivande GE.
DE2. Entrepr för Rör.
DE3. Entrepr för Luftbehandling.
DE4. Entrepr för styr och övervakning.
DE5. Entrepr för el och tele, brandlarm, inbrottslarm och passage.
DE11 Entrepr för markarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen